Yazar Kasa Pos a Erteleme

02.07.2013
Bu haber 642 kez okundu
Yazar Kasa Pos a Erteleme

Yeni nesil yazar kasa sistemine geçiş için son tarih; 1 Temmuz’dan 1 Ekim 2013’e ertelendi.Maliye Bakanlığının Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçiş süresi uzatıldı.

Ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan KDV mükelleflerinden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar ile yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflerin, 1 Temmuz'dan itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma zorunluluğu 1 Ekim 2013'e uzatıldı.

3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatına göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanacak. Kapsama dâhil olan mükelleflerin, mezkûr tarihten sonra kullandıkları tüm seyyar EFT-POS cihazlarının yeni nesil ödeme kaydedici cihaz özelliği bulunacak. Mükellefler bu tarihten önce de söz konusu yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabilecek.

EFT-POS özellikli cihaz kullanma mecburiyetine tâbi olanların, cihazın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde, yani 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren 90 günü geçmemek üzere gerekli yazılı işlemleri tamamlaması gerekecek. Cezalar 1 Ekim'den itibaren uygulanacak 1 Ekim 2013'e kadar yeni nesil ödeme kaydedici cihaz almayanlara, 300-1.200 TL arasında “özel usulsüzlük cezası” kesilecek.

Cezanın 1/3’ü VUK 376’ya göre ödendiğinde kaldırılacak. Yeni nesil yazar kasa pos cihazlarının lisanslı üreticisi MT Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’ın geçtiğimiz günlerde şu açıklamalarda bulundu: Sistemin ilk etapta yol kenarı otopark hizmeti veren şirketler ve faaliyetlerinde mobil POS cihazı kullanan restoranlar, ev ve iş yerlerine sipariş götüren işletmeler için 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirdiğini, "Bunun dışındaki işletmeler ise mevcut yazar kasa cihazlarını 2015 yılı sonuna kadar kullanabilecekler.

Ancak 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren mali hafızaları dolan cihazlar için hiçbir işletmeye yeni mali hafıza takılmayacak ve yeni nesil yazar kasalar ile değiştirilecek" "Türkiye'de eskiden kural koyucular bankalardı.

Geldiğimiz noktada ise artık cihazın sahibi mükellef olacak ve hangi banka ile isterse onunla çalışma imkanı bulacak. Tüketici ise bu süreç tamamlandığı vakit kredi kartı ile ödeme yapma konusunda hiçbir yerde sıkıntı yaşamayacak.

POS ile yazar kasa birleşince her 1000 liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. POS ile yazar kasa birleşince her bin liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. Bunu Kayıt Dışı İle Mücadele Ekonomi Koordinasyon Kurulu belirtiyor.

Ayrıca her alışverişin fişi istisnasız olarak kesileceğinden devlete 5 ila 10 milyar lira arası ek vergi geliri sağlanacak." "Şu anda 4 Avrupa ülkesinden ve ayrıca Azerbaycan'dan ve Gürcistan'dan talep var ve bu anlamda görüşmelerimiz devam ediyor.

Yurtdışına açılarak Türkiye'nin cihazı olan Vera Delta'yı dünyaya sunmak ve ülke ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz" “Cihazla yazar kasa ve POS cihazının aynı hibrit yapıda buluştu. Bu iki farklı cihazda gerçekleşen işlemin tek cihaz üzerinden gerçekleşmesi demek. Cihaza sahip bir iş yerinde bir yazar kasa ve yanında da 3-5 POS cihazı görülmeyecek. Çünkü hem yazar kasa hem POS işlemi cihaz üzerinden yapılabilecek.

Kısacası 1 Temmuz 2013 itibariyle kapıda, sokakta ya da masada ödeme yapmak isteyen tüketici, yazar kasa fişini ve POS slibini aynı cihaz üzerinden alabilecek" "Dünyada ilk olan ve tek bir elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki farklı teknolojinin, yazar kasa ve POS işlemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan bu entegre sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık"

Yorumlar

Şehir Rehberi

al paylaş
Servis Rehberi
oto aksesuar regülatör